czwartek, 26 kwietnia 2018

Pyszków (1903)


Tytuł: Pierworys Pomiaru części dóbr Pyszków z której utworzone zostały kolonije Psuje-Malinówka-Wierzbowa odsprzedane kolonistom z udziałem Banku Włościańskiego w Gubernii Kaliskiej Powiecie Sieradzkim.
Rok: 1903

Język: Polski

Autor: Włodzimierz Dymitrowicz, geometra przysięgły

Toponimy: Psuje, Napłatek, Pyszków, Stawki, Otok, Wierzbowa, Poręby.
Źródło: AP w Łodzi oddział w Sieradzu. Zbiór kartograficzny, sygn. 736/255

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:

Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Pierworys pomiaru części dóbr Pyszków, z której utworzone zostały kolonije Psuje-Malinówka-Wierzbowa odsprzedane kolonistom z udziałem Banku Włościańskiego w Gubernii Kaliskiej Powiecie Sieradzkim
Data: III 1903 r.
Autor: Włodzimierz Dymitrowicz, geometra przysięgły
Skala: 1:5000
Nakładka: http://sparkdesign.pl/wp-content/gismaps_maps/pyszkow/index.html
Zespół, sygnatura: Zbiór kartograficzny, sygn. 2.
Opis: Przedstawiony plan ukazuje dużą część majątku dworskiego w Pyszkowie, która w okolicach 1903 r. została sprzedana kolonistom tworząc trzy miejscowości: Wierzbową, Malinówkę i Psuje. Grunta te leżały w przeważającej części wokół dominium w Pyszkowie, ale były też dwa małe obszary położone na granicy dóbr. Odrysowano działki z oznaczeniami pomiarowymi, które przypisano wg legendy do następujących kategorii: place i zabudowania, pola, łąki, pastwiska, nieużytki, drogi i rowy. Dużym walorem planu są toponimy (Psuje, Napłatek, Otok, Stawki, Wierzbowa, Poręby). Wg tabeli podsumowującej pomiary, obszar wzięty pod uwagę miał powierzchnię 203 dziesiatyn i 533 sążni. Największy z obszarów otoczony był przez ziemie dóbr Barczew, Kolonii Stare-pole, dóbr Pyszków, wsi Pyszków. Dwa mniejsze sąsiadowały kolejno z dobrami Pyszków, dobrami Nowa Wieś i wsią Pyszków oraz ze wsią Pyszków, dobrami Pyszków, dobrami Nowa Wieś i Kolonią Stare pole.

Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi - Oddział w Sieradzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz