sobota, 12 maja 2018

Męka Probostwo (k. 1851/o. 1846)


Tytuł: Odrys pomiaru w stanie po urządzeniu Gruntów Probostwa na wsi Rządowej Męka w Ekonomii Męka w Powiecie Sieradz: Gub: Warszawsk:
Rok: kopia 1851 / oryginał 1846

Język: Polski
Autor: Franciszek Last, adj. miernict. (kopia 1851), Stanisław Peel, geometra rządowy (oryginał 1846).
Toponimy: Grodzisko, Pasternik, Probostwo, We Wsi, Za Cmentarzem
Źródło: AP Łódź oddział w Sieradzu. Zbiór kartograficzny, sygn. 736/385

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Odrys Pomiaru w stanie po urządzeniu Gruntów Probostwa na wsi Rządowej Męka w Ekonomii Męka w Powiecie Sieradz: Gub: Warszawsk:
Data: 1851 r. (na podstawie pierworysu z 1846 r.)
Autor: Franciszek Last, adj.[unkt?] miernict.[wa]; (pierworys– Stanisław Peel)
Skala: 1:5000
Zespół, sygnatura: Zbiór kartograficzny, sygn. 385
Opis: Plan przedstawia grunty probostwa we wsi Męce, należącej w XIX w. do skarbu państwa. Duże dobra państwowe leżące w okolicy Sieradza skumulowane zostały w tzw. Ekonomii Męka. Pierworys pomiaru sporządzony został w 1846 r., prezentowana kopia pochodzi zaś z 1851 r. Sporządzona została w skali 1:5000 i zawiera podziałkę wg miary nowopolskiej oraz drugą wg miary rosyjskiej. W centrum planu znajduje się obszar położony wokół kościoła św. Wojciecha. Budynki oznaczono kolorem szarym. Oprócz tego występuje kolor ciemnozielony, szary, jasnozielony, błękitny, niebieski i pomarańczowy, ale ich znaczenie jest nieznane z powodu braku legendy. Obszary te posiadają trzy rodzaje oznaczeń pomiarowych, do których odniesienia na samym arkuszu planu nie ma. Oznaczenia te obejmują czarne cyfry arabskie, granatowe cyfry rzymskie oraz czarne oznaczenia literowe. Plan wzbogacają toponimy: Za Cmentarzem, Grodzisko, Pasternik, we Wsi oraz Probostwo. Oprócz kościoła oznaczono także cmentarz. Przez wieś przepływała rzeczka, na której oznaczono mosty i która we wsi tworzyła staw. Ołówkiem naniesiono, zapewne później, nowe kontury budynków, liczby oraz nazwiska (być może nabywców gruntów). Na obrzeżu arkusza zapisane są, być może mające oznaczać sektory, symbole „b”, „1”, „c”, „d”, „a”.
Odrysowany obszar sąsiadował od północy, zachodu i południa z gruntami kolonii Męka, a od wschodu z terenem Wojsławic.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi - Oddział w Sieradzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz