Tytuł: Mappa Geometryczna Wsi Woznik, do Sttwa Sieradz nalezącey.
Rok: 17(8)7
Język: Polski.
Autor: Dane autora nieczytelne, JKM gnalny Geometra pgły.
Toponimy: Grunt Woyskie zwany, Rzeka Warta, Smug, Wieś Męka, Wieś Podłężyce, Wieś Wola Męcka, Wieś Woźniki, Wydmy
Źródło: AGAD Warszawa. Zbiór kartograficzny, sygn. 153-11_0001
Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Mappa Geometryczna Wsi Woźnik do St[aros]twa Sieradz[kiego] należącej
Data: 1787 r.
Autor: Józef [...]wski, geometra przysięgły
Skala: 200 prętów : 1500 łokci
Zespół, sygnatura: Zbiór kartograficzny, sygn. 402/153-11.
Opis: Prezentowany plan to na wpół artystyczne przedstawienie terenu Woźnik i jednocześnie jeden z najstarszych tego typu dokumentów dla całej ziemi sieradzkiej. Odrysowany w kolorze, ukazuje układ dróg, przebieg rzek, granice dóbr i kategorie gruntów.
Oznaczenia literowe i numeryczne z pewnością odnoszą się do dokumentu opisującego poszczególne tereny (co do którego nie wiadomo, czy się zachował). Wiele obiektów jest po prostu opisanych w obrębie planu, np. rzeka Warta, wieś Woźniki, droga od Męki, droga do Monic, gościniec, wydmy, Las Królewski, dwór, most. Specyficzny jest sposób przedstawienia zabudowań wiejskich – narysowano trójwymiarowe obiekty, w których jednak ciężko doszukiwać się jakiejś zgodności z rzeczywistymi zabudowaniami Woźnik w tym okresie. Pewną informacje niesie być może ich wielkość, np. duży dom na rozdrożu mógł być karczmą; także dwór i budynek młyna na wyspie się wyróżniają. Sąsiednie wsie – Podłężyce, Męcką Wolę i Mękę – przedstawiono w podobny sposób, nie zachowując jednak proporcji i wierności w ich położeniu względem Woźnik.
Woźniki w 1787 r. graniczyły z gruntami wsi Męki i Podłężyc, Sieradzem (poprzez strugę), gruntami dworskimi Monic, gruntem dominikanów w Monicach, Wiechucicami oraz gruntem zwanym Wojskie.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz