Tytuł: Odrys pierworysu pomiaru dóbr prywatnych Będków w
Gubernii Kaliskiej Powiecie Sieradzkim położonych.
Rok: 1886
Język: Polski
Autor: Włodzimierz Dymitrowicz, jeometra przysięgły klassy drugiej.
Toponimy: Folw. Będków, Góry, Lisie Jamy, Lisiniec,
Smolarnia, Wyręba, Zabród.
Źródło: AP w Łodzi oddział w Sieradzu. Zbiór Kartograficzny sygn. 736/9.
Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Odrys pierworysu pomiaru dóbr prywatnych Będków w Gubernii Kaliskiej Powiecie Sieradzkim położonych
Data: między 1873 a 1886 r.
Autor: Włodzimierz Dymitrowicz
Skala: 1:5000
Jednostki: miara nowopolska (pręty)
Zespół, sygnatura: AP Łódź Oddział w Sieradzu, zbiór kartograficzny, sygn. 736/9
Opis: Prezentujemy światłokopię najpewniej nieistniejącego już w postaci rękopisu planu dóbr Będków. Pomiar dóbr przeprowadził w 1873 r. Seweryn Kozłowski. Później ten pierwotny plan został przerysowany, w nieznanym roku, przez Włodzimierza Dymitrowicza, po naniesieniu zmian i przeprowadzeniu linii rewizyjnych. W nieznanym roku powstała prezentowana światłokopia tego odrysu.
Plan zawiera legendę (place i budynki, ogrody, grunty orne, łąki, pastwiska, lasy, wody, nieużytki, drogi i rowy) oraz skalę. W 1886 r. wykorzystywano go do „czynności taksowych” – zapewne w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim (TKZ). Podpis na planie złożył Klemens Rembowski, który był dyrektorem Towarzystwa (lub jego oddziału w Kaliszu). To uprawdopodabnia twierdzenie, że światłokopia powstała w TKZ, które wykonywało tego rodzaju kopie w latach ’40 (wiele z nich znajduje się w AGAD).
Narysowany fragment Będkowa to ziemie pozostające jeszcze wówczas przy dworze. Przedstawiono folwark, który obejmował 7 zabudowań i trzy stawy, leżał zaś na północnym skraju miejscowości. Na południe od niego znajdował się teren o nazwie „Wyręba” oraz lasy podzielone na okręgi: Smolarnia (okręg I), Góry (okręg II), Lisiniec (okręg III), Zabród (okręg IV). Na wschód od lasu, na granicy z Ręszewem, leżały „Lisie jamy”. Brak kolorów na światłokopii znacząco utrudnia wykorzystanie barwnej w oryginale legendy.
Będków położony był w czasie wykonania planu między Wolą Będkowską (wsią), Pyszkowem (dobrami), Ręszewem (kolonią), Majaczewicami (dobrami). Teren dworski sąsiadował jeszcze z gruntami włościan wsi Będków i Sęk.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi Oddziału w Sieradzu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz