wtorek, 5 czerwca 2018

Bogumiłów (1923)


Tytuł: Odrys pomiaru rozparcelowanej części gruntów dóbr Bogumiłów, w gminie Bogumiłów Powiecie Sieradzkim położonych.
Rok: 1923
Język: Polski
Autor: Jerzy Hennig, geometra przysięgły klasy drugiej.
Toponimy: Bogumiłów, Góry Zaleskie, Jędrzejiska, Kowalowa Góra, Na Przedewsiu, Przy Mostach, Rzeka Żeglinka, Zalesie.
Źródło: AP w Łodzi oddział w Sieradzu.


Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Odrys pomiaru rozparcelowanej części gruntów dóbr Bogumiłów w gminie Bogumiłów powiecie sieradzkim położonych
Data: 1923 r.
Autor: Jerzy Hennig, geometra przysięgły klasy 2giej
Skala: 1:5000
Zespół, sygnatura: Zbiór kartograficzny, sygn. 96
Opis: Prezentowany plan przedstawia część terytorium dworskiego w Bogumiłowie. Jest kopią sporządzonego w tym samym roku planu, który powstał przy okazji sprzedaży części ziem należących do właściciela dóbr, Michała Jana Kazimierza Kobierzyckiego, w ręce 89 kolonistów.
Rozparcelowane ziemie składały się głównie z gruntów ornych. Zostały one rozmierzone i podzielone, a granice, numery i powierzchnie naniesiono na plan. Uwidacznia on także rzeki, drogi i budynki, te ostatnie jednak na ukazanym terenie były nieliczne. Sprzedane grunta leżały w polach „Zalesie”, „Góry Zaleskie”, „Jędrzejisko”, „Kowalowa Góra”, „Bogumiłów”, „Przy mostach”, „Na przedewsiu”. Nie leżały one wszystkie w jednej okolicy, a były położone w czterech „działach”, z który pierwszy miał znacznie większą powierzchnię niż pozostałe trzy. Na planie oznaczono fragment Żegliny („rzeczka Żeglinka”).
Odrysowi gruntów towarzyszą legenda, tabela z wykazem kątów, tabela podsumowująca powierzchnię poszczególnych działów gruntu oraz wyjaśnienie autora i zaświadczenie Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Piotrkowie o zgodności planu z wymogami. Liczne są dopiski uczynione ołówkiem, zwykle podające właścicieli fragmentów gruntu. Na planie znalazł się też spis sąsiednich gruntów, wśród których były: grunty włościan wsi Bogumiłów, dóbr Bogumiłów, kolonii Zalesie, kolonii Stoczki, kolonii Kliny, kolonii Okrąglicy, wsi Dąbrowa Wielka, dóbr Dąbrowa Wielka i włościan wsi Monice.

Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi - Oddział w Sieradzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz