wtorek, 5 czerwca 2018

Jarocice (1881)


Tytuł: Plan Osady Młynarskiej do dóbr Niechmierów należącej we wsi Jarocice Kaliszskiej Gubernii, Powiecie Sieradzkim położonej.
Rok: 1881
Język: Polski
Autor: L. Ziółkowski, Jeometra Patentowany Przysięgły kl: II.
Toponimy: Kontrowers, Młyn, Piec Wapienny, Rzeka Warta, Stara Rzeka Warta.
Źródło: AP w Łodzi oddział w Sieradzu. Zbiór kartograficzny, sygn. 736/221

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Plan osady młynarskiej do dóbr Niechmierów należącej we wsi Jarocice
Data: po 1881 r.
Autor: L.[ucjan] Ziółkowski, geometra patentowany II klasy
Zespół, sygnatura: Zbiór kartograficzny, sygn. 221
Opis: Plan przedstawia teren osady młynarskiej należącej do dóbr Niechmirów. Wykonany został po 1881 r. na podstawie dokonanego w tym roku pomiaru gruntów. Jest to zatem kopia wcześniej wykonanej wersji planu. Arkusz nie zawiera daty stworzenia kopii. 
Plan został sporządzony w skali 1:5000 w jednostkach nowopolskich. Uwidacznia rozproszone wzdłuż biegu rzeki Warty cząstki ziemi przynależne do młynarza, zawierające oznaczenia odnoszące się do rejestru pomiarowego. Legenda objaśnia kolory: różowy dla pól, niebieski dla łąk, zielony z piktogramem dla pastwisk, szary dla zarośli, jasnoniebieski z otoczką dla wód, zielony dla ogrodów. Zabudowania zaznaczono czerwonymi prostokątami, drogi beżowymi liniami, a rowy niebieskimi liniami. Odrysowany teren graniczył z folwarkiem Waszkowskie, dobrami Majaczewice, dobrami Siemiechów, gruntami włościańskimi Jarocic oraz Siemiechowa, dobrami Rychłocice oraz pozostałą częścią dóbr Niechmirów.
Największy walor planu stanowi rozplanowanie osady młynarskiej, dziś nie istniejącej, po której w wodzie pozostały jeszcze pale. Zaznaczona jest także przeprawa lub most na łęg leżący pod drugiej stronie rzeki. Widoczne jest starorzecze Warty („stara rzeka Warta”). W oddaleniu od osady i młyna stał, także oznaczony na planie, piec do wypalania wapna.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi - Oddział w Sieradzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz