Tytuł: Plan folwarku Wiechutki.
Rok: 1890
Język: Polski
Autor: -.
Toponimy: Babina, Czerwonka, Folwark Wiechutki, Na Kruwiu, Plebanka, Żeglina.
Źródło: AP w Łodzi oddział w Sieradzu. Zbiór kartograficzny, sygn. 736/121
Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: brak (plan Wiechutek)
Data: nieznana (1857 r. ?)
Autor: nieznany (Józef Albin Pełzucki ?)
Skala: nieznana (1:5000 ?)
Zespół, sygnatura: Zbiór kartograficzny, sygn. 265
Opis: Prezentowany plan to prawdopodobnie część większej całości (niezachowanej?). Świadczy o tym brak na arkuszu nazwy, autora oraz daty powstania. Znamienne są również ucięta podziałka oraz ucięte słowo „Wi...”, oznaczające prawdopodobnie sąsiednie Wiechucice.
Istotną pomocą w określeniu autora i roku sporządzenia planu jest rejestr pomiarowy dóbr Chojne zachowany w dowodach do księgi wieczystej tych dóbr (w zasobie AP Łódź Oddział w Sieradzu). Oznaczenia pojawiające się na planie zgadzają się z tym zawartymi w rejestrze. Ponadto, we wspomnianej księdze dowodów znajduje się pomniejszona trzykrotnie wersja planu pomiarowego majątku Chojne, na której znajduje się identyczny jak widoczny na planie obszar.
Plan został więc najprawdopodobniej wykonany w 1857 r. przez geometrę Józefa Albina Pełzuckiego i jest częścią oryginalnego planu pomiarowego dóbr Chojne, przedstawiającą folwark Wiechutki. Skala wynosi prawdopodobnie 1:5000. Został sporządzony za czasów dziedzica majętności Chojne Henryka Byszewskiego. Plan pokazuje obszar gruntów rolnych, łąk, olszynę (las bagienny, oznaczony piktogramem), rzekę (prawdopodobnie już uwięzioną w kanale) Żeglinę oraz tzw. rzekę Kobylankę. Nazwy rzek nie zostały jednak uwidocznione na planie. Widoczna jest także droga z Sieradza do Widawy oraz jej odgałęzienie do Chojnego. Oznaczenia pomiarowe obejmują litery G1-G15, H1, X10 odpowiadające obszarom oraz rozległości tych obszarów. Zawarto także kilka toponimów: Plebanka, Babina, Żeglina, Czerwonka, na Kruwiu, Folwark Wiechutki.
Cennym elementem planu jest przedstawienie zabudowań. Widoczne jest rozplanowanie folwarku w Wiechutkach. Szczególnie ciekawe jest skrzyżowanie dróg z Chojnego, Sieradza i Bogumiłowa, gdzie zaznaczono zabudowania karczmy Żegliny. Widoczne są też piktogramy oznaczające krzyże polne oraz mosty. Plan nosi dodatkowe oznaczenia, naniesione ołówkiem i niebieskim tuszem, prawdopodobnie przez kolejnych użytkowników. Odrysowany teren sąsiadował z Wiechucicami, Bogumiłowem oraz Monicami.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi - Oddział w Sieradzu.
W linku poniżej kontury odrysowanych dóbr naniesiony na zdjęcie satelitarne - kolejny etap naszego projektu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz