poniedziałek, 29 października 2018

Szadek (1824)


Tytuł: Plan Miasta Powiatowego Szadek w Obwodzie Sieradzkim w Gubernii Kaliskiej 
Rok: 1824
Język: Polski
Autor: Wilhelm Bergemann, jeometra
Toponimy: Fara, Nowy Rynek, Reitschule, Rynek, Smętarz, Stajnie Wojskowe, Starostwo, Staw.
Ponadto na mapie występują nazwy ulic: Ogrodowa, Wodna, Ulica Bobownia, Ulica Dolna, Ulica Fabryczna, Ulica Gacka, Ulica Kościelna, Ulica Piotrkowska, Ulica Senatorska, Ulica Sieradzka, Ulica Warszawska, Ulica Wijdawska(?), Ulica Wilamoska, 
Źródło: AGAD w Warszawie. Zbiór kartograficzny, sygn. 402_323-26

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Plan Miasta Powiatowego Szadek w Obwodzie Sieradzkim w Gubernii Kaliskiej
Data: 1824 r.
Autor: Wilhelm Bergemann, jeometra
Skala: („podziałka normalna”)
Zespół, sygnatura: AGAD, Zbiór kartograficzny, sygn. 323-26.
Opis: Prezentowany jest plan pomiarowy miasta Szadek, który powstał w tym samym okresie, co plan pomiarowy Sieradza z 1823 r. W przeciwieństwie do sieradzkiego planu, na planie szadkowskim nie ma numerów parceli w mieście. Widać jednak podział na parcele oraz wszystkie zabudowania, które zostały oznaczone kolorami niebieskim, szarym i prawdopodobnie dwoma odcieniami czerwieni. Kolory nie są jednak wyjaśnione na planie. 
Szadek opuszczało kilka dróg, podpisanych na planie: droga do Łęczycy, droga do Lutomierska i Pabianic, droga do Prusinowic, droga do Warty, droga z Sieradza, droga do Łasku, droga do Wilamowa. Z kolei wewnątrz miasta oznaczono ulice: Bobownia, Wilamowska, Warszawska, Piotrkowska, Kościelna, Widawska, Dolna, Ogrodowa, Wodna, Senatorska, Sieradzka, Gacka. Oznaczono też Nowy Rynek, Rynek, Farę, stajnie wojskowe i rajtszul, Starostwo, Folwark Rządowy Szadek oraz cmentarz, na którym stał kościół. Przez miasto przepływała rzeczka Pichna (niewymieniona z nazwy), na której znajdował się staw oraz dwa młyny. Jeden młyn widoczne jest na innym, mniejszym cieku wodnym w mieście. Oprócz dużego stawu na Pichnie, było jeszcze kilka mniejszych na terenie miasta i starostwa Na północy stały z kolei dwa wiatraki.
Na planie nie oznaczono granic z sąsiednimi miejscowościami, przez co należy sądzić, że nie przedstawia on całego terenu podlegającego władzom miasta.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz