czwartek, 20 grudnia 2018

Dąbrówka Sieradzka (1900)


Tytuł: план лiъсной дачи ДОМБРОВКА СIЪРАДЗКАЯ Калишской губернiи Сiърадзскаго Уiъзда (Plan lasu Dąbrówki Sieradzkiej w guberni kaliskiej powiecie sieradzkim)
Rok: 1900
Język: Rosyjski
Autor: brak danych, geometra przysięgły II klasy.
Toponimy: I Okręg Dąbrówka, II Okręg Mokre, III Okręg Poremba, IV Okręg Grosiwie, Dąbrówka Sieradzka
Źródło: AP w Łodzi oddział w Sieradzu. Zbiór kartograficzny, sygn. 736/95

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: план лiъсной дачи ДОМБРОВКА СIЪРАДЗКАЯ Калишской губернiи Сiърадзскаго Уiъзда (Plan lasu Dąbrówki Sieradzkiej w guberni kaliskiej powiecie sieradzkim)
Data: 1900 r.
Skala: 1:4200
Autor: ??, geometra przysięgły II klasy
Zespół, sygnatura: Zbiór kartograficzny, sygn. 95.
Opis: Na początku XX w. powstało kilkanaście planów przedstawiających obszar lasów w okolicach Sieradza. Prezentowany plan jest jednym z nich. Autor tego planu jest nieznany, jego nazwisko prawdopodobnie było zapisane na planie, ale został on przycięty.
Plan przedstawia fragment obszaru dóbr Dąbrówka Sieradzka zajęty przez lasy, podzielone tutaj na cztery okręgi, oznaczone cyframi rzymskimi: I Okręg Dąbrówka, II Okręg Mokre, III Okręg Poremba, IV Okręg Grosiwie. Lasy te znajdowały się na wschód od drogi Złoczew-Sieradz. Stanowiły regularne obszary, niejednorodne pod względem rodzaju drzew. Różne kolory odpowiadające lasom i zagajnikom liściastym, iglastym, oraz polanom zostały wyjaśnione w legendzie. W obrębie różnych okręgów leśnych naniesiono litery (cyrylica) o nieznanym znaczeniu, być może odnoszące się do jakiegoś dokumentu pomiarowego towarzyszącego planowi. Jeden z okręgów leśnych został prawdopodobnie przeznaczony na parcelację, gdyż naniesiono nań linie, a utworzone w ten sposób działki otrzymały numery i zapisano ich powierzchnię. Powierzchnia całych okręgów została podsumowana w tabeli umieszczonej na arkuszu.
Teren odrysowanych lasów graniczył z dobrami Dąbrówka Sieradzka, wsią Dąbrówka Sieradzka, dobrami Dąbrowa Wielka, dobrami Kuśnie, wsią Kuśnie i dobrami Charłupia Wielka.
Na planie umieszczono także uproszczony plan folwarku w Dąbrówce ukazujący zabudowę folwarku, a także fragmentu wsi.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi - Oddział w Sieradzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz