poniedziałek, 31 grudnia 2018

Woźniki (1875)


Tytuł: ? (Kopia planu uwłaszczonej wsi Woźniki w gminie Męka powiatu sieradzkiego)
Rok: 1875
Język: Rosyjski
Autor: Kobro, mierniczy-rewizor Urzędu Gubernialnego ds. Włościańskich ?
Toponimy: Błonie, Fol: Wośniki, Grobla, Januszki, Łęgi(x5), Młyn Folwarku Wośniki, Olszynki, Płaszczyzna, Rzeka Warta, Targacz, Wieś Wośniki.
Źródło: AP w Łodzi oddział w Sieradzu. Księgi i akta hipoteczne sądów w Sieradzu, sygn. 382.

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: ? (Kopia planu uwłaszczonej wsi Woźniki w gminie Męka powiatu sieradzkiego)
Data: 1875
Autor: Kobro, mierniczy-rewizor Urzędu Gubernialnego ds. Włościańskich ?
Skala: 1:5000 ?
Zespół, sygnatura: Księgi i akta hipoteczne sądów w Sieradzu, sygn. 76 i 382
Opis: Prezentowany plan składał się prawdopodobnie z trzech lub czterech arkuszy i był kopią planu uwłaszczonej wsi Woźniki sporządzoną w 1875 r. W zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi Oddziału w Sieradzu zachowały się dwa arkusze (nr 2 i 3). Nie zachował się zatem główny arkusz z tytułem, datą i autorem planu.
Plan sporządzono z wykorzystaniem barw żółtej, błękitnej, niebieskiej, zielonej i ciemnoniebieskiej, a także z wykorzystaniem oznaczenia dla terenów podmokłych lub zalewowych (kreskowanie). Zachowane sekcje przedstawiają głównie położone po zachodniej stronie rzeki Warty łęgi. Stąd pojawiający się pięciokrotnie na planie toponim „Łęgi”. Inne toponimy uwzględnione na planie to Grobla, Targacz, Olszynki, Januszki, Błonie i Płaszczyzna. Odrysowane grunty posiadają oznaczenia numeryczne oznaczające numer działki i powierzchnię. Gdzieniegdzie poczynione są także późniejsze notatki oraz naniesione cyfry niebieskie o nieznanym znaczeniu. Na obydwu arkuszach znajduje się tabela podsumowująca powierzchnię różnych obszarów. Plan dobrze ukazuje przebieg Warty oraz położenie starorzeczy oraz drogi i mosty. Nie oznaczono zabudowań.
Tereny uwidocznione na planie sąsiadowały z terenem dóbr Monice, dóbr Wiechucice, wsi Dębowa Górka, dóbr Podłężyce, folwarku Woźniki i miasta Sieradza. Zaginiona część planu ukazywała zapewne część Woźnik zlokalizowaną przy drodze łączącej szosą Sieradz-Warszawa ze Strońskiem.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi - Oddział w Sieradzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz