wtorek, 25 czerwca 2019

Sokołów (1871)


Tytuł: Plan odręczny DÓBR SOKOŁÓW w Powiecie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej położonych.
Rok: 1871
Język: Polski
Autor: Józef Albin Pełzucki, jeometra przysięgły (wykonał z pierworysów jeometry Raczyńskiego z roku 1848 z naniesieniem granic folwarków wówczas istniejących).
Toponimy: Fol: Dębina, Folwark Okrąglica, Folwark Sokołów, Kolo: Dębina, Las Sokołowski, [Las Wycięty], Wieś Okrąglica, Wieś Sokołów, 
Źródło: AP w Łodzi oddział w Sieradzu. Księgi hipoteczne Sieradz, sygn. 839/1858


Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Plan odręczny dóbr Sokołów w Powiecie Sieradzkim Gubernii Kaliskiej położonych
Data: 1871 r.
Autor: Józef Albin Pełzucki, geometra przysięgły
Skala: 1:15000 (miara nowopolska)
Zespół, sygnatura: Księgi i akta hipoteczne sądów w Sieradzu, sygn. 1858.
Opis: Przedstawiony plan to uaktualniona wersja planów Sokołowa z 1848 r. (pierworys Raczyńskiego) oraz z 1858 r. (kopia Pełzuckiego). Obszar dóbr na tym planie jest bliski stanowi z 1858 r., modyfikacja polega na oznaczeniu granic folwarków. Można zanotować też pewne różnice w rozmieszczeniu budynków tych folwarków (Sokołów, Okręglica) oraz dodanie zabudowań folwarku Dębina, które musiały powstać w międzyczasie. Obszary uwidocznione na planie to Folwark Okręglica, Wieś Okręglica, Wieś Sokołów, Folwark Sokołów, Folwark Dębina, Kolo[nia] Dębina, Las Sokołowski oraz Las Wycięty. Dobra graniczyły z Bogumiłowem, Chojnem, Tyczynem, Wolą Będkowską i Dąbrową Wielką.
Nowym elementem planu jest też rejestr pomiarowy ukazany w formie tabeli, który podsumowuje powierzchnię różnych obszarów dworskich i włościańskich. Wg tegoż obszary dworskie, na które składały się wymienione folwarki i lasy miał powierzchnię 1522 mórg i 26 prętów, a obszary włościańskie obejmujące wsie i kolonię – 198 mórg i 244 pręty. Do dóbr należała też nie uwzględniona na planie łąka (Rudnik) położona w granicach dóbr Dąbrówki i Bogumiłowa o powierzchni 30 mórg. Mapa dołączona jest do księgi dowodów majątku Sokołów, tom 1.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi - Oddział w Sieradzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz