poniedziałek, 15 lipca 2019

Rudnik (1830)


Tytuł: Rys ziemiomierniczy łąki Rudnik do wsi Sokołowa należącey iako też i jey odgraniczenia od wsi Bogumiłowa, a to wskutek komplanacyi między Dziedzicami wspomnionych Dóbr w d 19. Lipca r. 1830 przed Wym Gaiewskim podsędkiem Powiatu Sieradzkiego w zastępstwie Pisarza Aktowego działającym, zrobiona.
Rok: 1830
Język: Polski
Autor: Józef Gaszyński, mierniczy rządowy w Królestwie Polskim.
Toponimy: Rudnik łąka
Źródło: AP w Łodzi oddział w Sieradzu. Księgi hipoteczne Sieradz, sygn. 839/1858

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Rys ziemiomierniczy łąki Rudnik do wsi Sokołowa należącej jako też i jej odgraniczenia od wsi Bogumiłowa...
Data: 1830 r.
Autor: Józef Gaszyński
Skala: „50 prętów z cala 10-tego miary nowopolskiej”
Zespół, sygnatura: Akta i księgi hipoteczne sądów w Sieradzu, sygn. 1858
Opis: Prezentowany plan przedstawia niewielki fragment majątku Sokołów, leżący w oddaleniu od tego majątku, pośród gruntów należących do majątków Bogumiłów, Monice i Dąbrówka Sieradzka. Na planie, sporządzonym w kolorze, widoczne są oznaczenia długości odcinków i lokalizacja kopców granicznych. Odpowiednie symbole zostały użyte by oznaczyć teren podmokły oraz wzniesienie terenu. Przez łąkę Rudnik przepływała „od młyna Dąbrówki struga”. Chodzi zapewne o młyn wodny we wspomnianej wsi. Struga ta wpadała do większej rzeczki, stanowiącej od zachodu granicę łąki Rudnik – choć nie oznaczono jej nazwy, zapewne jest to Żeglina. Od wschodu z kolei znajdował się „Borek zapusta zwany”. Na prezentowanym planie, który jest kopią złożoną do księgi hipotecznej dóbr Sokołów, złożył podpis ówczesny właściciel dóbr, Andrzej Lenartowicz.
Łąka Rudnik zachowała do dziś swoją funkcję – jest to część rozległego obszaru, widocznego po lewej stronie, jadąc z Sieradza do Dąbrówki, lub po prawej, jadąc z Sieradza do Burzenina, na wysokości wsi Bogumiłów i rzeki Żegliny (patrz nakładka).
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi - Oddział w Sieradzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz