czwartek, 26 grudnia 2019

Burzenin (1869)


Tytuł: Odrys Pomiarowy Folwarku BURZENINA Dziedzicznego Wielmożnego Antoniego Kobierzyckiego w Gubernii Kaliskiej Powiecie Sieradzkim Położonego.
Rok: 1869
Język: Polski.
Autor: Teodor Sarnowski, jeometra.
Toponimy: Kościół, Kurnica, M: Burzenin, R. Warta, Sambórz, Strumienie, Witki, Zamłynie.
Źródło: AP w Łodzi, zbiór kartograficzny sygn. 609/2303

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Odrys pomiarowy folwarku Burzenina dziedzicznego Wielmożnego Antoniego Kobierzyckiego w Gubernii Kaliskiej Powiecie Sieradzkim położonego
Data: 1869 r.
Autor: Teodor Sarnowski
Skala: 1:5000 (miara nowopolska)
Zespół, sygnatura: Archiwum Państwowe w Łodzi, zbiór kartograficzny, sygn. 609/2303
Opis: Plan ten wykonano kilka lat po uwłaszczeniu chłopów. Przedstawia ziemie pozostałe przy właścicielu Burzenina, którym był wówczas Antoni Kobierzycki. Burzenin był miastem prywatnym, a dużą część przynależnych do niego gruntów przeszła na własność mieszczan właśnie wskutek uwłaszczenia z 1864 r. Przez to na planie widoczne są raczej niewielkie fragmenty folwarku, obejmujące Witki, Kurnicę, Strumienie, Zamłynie i Sambórz. Ukazano kilka dworskich budynków w mieście i na terenach przyległych, oprócz tego zaś kościół. Widoczny jest most na Warcie w jego oryginalnym położeniu, w którym znajdował się jeszcze przed II wojną światową. Co ciekawe, most przechodził przez łachę na rzece, na której znajdowało się pastwisko miejskie. 
Na planie zaznaczone są częściowo granice między Burzeninem a Ligotą, Wielką Wsią, Witowem i Prażmowem.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz