wtorek, 21 stycznia 2020

Męka Ruda Woźniki (1847)


Tytuł: уменшонний плань имљнiа менка и лљсных дачъ руда и возники кленовскаго лљсничества - Zredukowany plan dóbr Męka i leśnych posad Ruda i Woźniki Leśnictwa Klonowskiego.
Rok: 1847
Język: polski
Autor: Hipolit Steinbrich (z pierworysu urządzenia z roku 1845/46 Adj: Mier: Peel'a i pierworysu pomiaru jeometry Hilsen'a).
Toponimy: Borek las na Rudzie, Cegielnia miejsce na Woźnikach, Dołki las na Rudzie, Doły x2 pole na Męce, Dunaje las na Rudzie, Działy pole na Męce, Grodzisko miejsce na Męce, Grudek? miejsce na Rudzie, Jamy pole na Męce, Kliny łąka na Rudzie?, Ku Woli Męckiej pole na Męce, Łęg miejsce na Rudzie?, Łonina miejsce na Rudzie, Męka x2, Mokre, Na Górach łąka na Rudzie, Na Okopie miejsce na Rudzie?, Obręb Ruda obręb leśny, Obręb Woźniki Lit. E obręb leśny, Oddział Okręgu I Zachruśnia las na Rudzie, Okręg I Osie las obrębu Woźniki, Okręg II i IV Dąbrowa las obrębu Woźniki, Okręg III Krępa las obrębu Woźniki, Osada Leśna Strzelec na Woźnikach, Pasternik miejsce na Męce, Pole Królewskie pole na Woźnikach, Pod Oberżą pole na Męce, Pod Sieradzem miejsce na Rudzie?, Pod Suchą łąka na Rudzie, Porąbki łąka na Rudzie?, Pólko miejsce na Męce, Przydziałki pole na Męce, Ruda x2, Skrajki łąka i pole na Męce, Skrajne pole na Rudzie, Szczery? pole na Męce, Tobółki? łąka na Rudzie, U Jeziora miejsce na Rudzie, W Kącie miejsce na Rudzie?, W Krępie pole na Męce, Wielkie Krzywie łąka na Rudzie, Wielkie Łąki łąka na Rudzie, Za Cmentarzem miejsce na Męce, Zachruśnie las na Rudzie, Zagonki łąka na Męce, Zagony łąka na Rudzie, Zamysłowie pole na Rudzie, Żurawia Górka miejsce na Rudzie.
Źródło: AP w Łodzi, zbiór kartograficzny sygn. 609/92.


Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: уменшонний плань имљнiа менка и лљсных дачъ руда и возники кленовскаго лљсничества [Zredukowany plan dóbr Męka i leśnych posad Ruda i Woźniki Leśnictwa Klonowskiego]
Data: 1847 r.
Autor: H. Stejnbrich
Skala: 1:20 000
Zespół, sygnatura: Archiwum Państwowe w Łodzi, zbiór kartograficzny, sygn. 609/92.
Opis: Plan ten jest kopią o zredukowanej skali planów Ekonomii Męckiej adiunkta mierniczego Peel z 1845/1846 r. oraz pierworysu pomiaru geometry Hilsena. Przedstawia fragment Ekonomii, obejmujący dobra Mękę oraz Rudę i Woźniki.
Plan zawiera oznaczenia pomiarowe wraz z legendą. Rozróżniono teren kolonii Męka, grunt duchowny, grunt szkoły, karczmy, kowala, grunt kolonii Ruda, tereny osad leśno-służbowych i lasy wchodzące w skład obrębu Ruda. 
Jest kilka toponimów: Łomna, Pod Suchą, u Jeziora, Tobólki, Wielkie łąki, Na górach, Żorawia gorka, Grudek, Zagony, Wielkie krywie, Pasternik, Porąbki, Kliny, Pólko, Zagonki, Łęg, Skrajki, Pod Oberżą, w Kącie, Pod Sieradzem, na Okopie, Doły (x2), ku Woli Męckiej, Działy, Przydziałki, w Krępie, za Cmentarzem, Grodzisko, Jamy, Szerery[?], Mokre, Zamysłowie, Skrajne, Pole Królewskie. Poza tym w obrębie lasów występują toponimy: Osic (lub Osie), Dąbrowa, Krępa, Dąbrowa (po raz drugi), Dolki, Zachruśnia, Borek, Dunaje.
Czytelny jest przebieg ówczesnej głównej odnogi Warty i jej starorzecza.
Odrysowany fragment sąsiadował ziemiami Sieradza, Mnichowa, Suchej, Wojsławic, Woli Męckiej, Rzechty i Woźnik.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz