środa, 1 stycznia 2020

Widawa (1826)


Tytuł: Kopia Mappy Miasta Widawy i oras Wsi Rudy w Powiecie i Obwodzie Sieradzkiem położonych.
Rok: 1826
Język: Polski
Autor: Jakub Szaniawski, jeometra przysięgły (kopiował i rysował).
Toponimy: Chrapy miejsce na Chociwiu, Folwark Kopiec, Gęzica łąka na Widawie?, Jezioro miejsce na Chociwiu, Kąty pole na Chociwiu,  Kierchów miejsce w Widawie, Klasztor Xięży Bernardynów w Widawie, Lesisko miejsce na Chociwiu, Łąka Pańska łąka na Widawie, Łąka Xięża łąka na Widawie, Miasto Widawa Nowe i Stare, Niwy pole na Chociwiu, Ogrody miejsce na Chociwiu, Ogród Xięży Bernardynów w Widawie, Okręglica pole na Chociwiu, Pańskie Pole pole na Rogóźnie x2, Piaski miejsca na Widawie i Chociwiu x7, Plichy łąki do Kopca i Wólki, Pólko miejsce na Chociwiu, Rumowiska miejsce między Widawą a Rogóźnem, Rzeczysko pole na Chociwiu, Świę Roch w Widawie, Trzciny miejsce na Chociwiu, Tufel miejsce na Widawie x2, W Kącie pole na Chociwiu, Wieś Ruda, Zagorze pole na Chociwiu, Zagómnie pole na Chociwiu, Zapusta bór na Chociwiu, Zarzecze pole na Chociwiu.
Źródło: AGAD w Warszawie, Zbiór kartograficzny, sygn. 402/124-3.

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Kopia Mappy Miasta Widawy i oras Wsi Rudy w Powiecie i Obwodzie Sieradzkiem położonych
Data: 1826 r. (kopia mapy z 1804 r.)
Autor: Jakub Szaniawski
Skala: 200 prętów miary chełmińskiej
Zespół, sygnatura: Zbiór kartograficzny, sygn. 402/124-3
Opis: Przedstawiona tu mapa to jeden z trzech planów Widawy, powstałych krótko po pożarze miasta w 1802 r. Widoczny egzemplarz to pochodząca z 1826 r. kopia z planu z 1804 r., stworzona przez pierwotnego autora – Jakuba Szaniawskiego. Plan ukazuje rozległe terytorium należące do miasta Widawy oraz do sąsiedniej wsi Ruda. Wykorzystano kolory i piktogramy do oznaczenia różnych rodzajów terenów, litery i liczby oznaczające działki gruntu odnoszą się do rejestru pomiarowego. Oprócz wspomnianych oznaczeń na planie umieszczono nazwy obiektów: Bór Zapusta, Pole Niwy, Pole Rzeczysko, Pole Okręglica, Pole Pańskie wsi Rogóźna, Wieś Ruda, Pole Zarzecze i Zagómnie zwane, Pole Zagorze, Pole Kąty, Chrapy Chociwia, Pole w Kącie, Lesisko, Folwark Kopiec, Miasto Widawa (Nowe i Stare), Łąka Gałęza[?], Łąka Pańska Gęzica, Łąki Plichy. W samej Widawie oznaczono, czarnym kolorem, poszczególne zabudowania, a czerwonym zwarte bloki zabudowy Nowego Miasta. Ukazano też zabudowania folwarku Kopiec oraz cmentarz żydowski. Widoczny jest kościół św. Rocha, parafialny oraz klasztorny (oznaczony symbolicznie). Dokładną analizę treści planu utrudnia słaba rozdzielczość skanu.
Przedstawiony majątek ziemski sąsiadował ze wsią Rógóźno, Łazowem, Chrząstawą, Chociwiem, wsią Zawady, wsią Wólką (Kleszczową), wsią Dąbrowa Widawska, wsią Podgórze i wsią Grabno.
Plan stanowił podstawę do stworzenia kolejnego, z 1848 r. (który prawdopodobnie nie zachował się), który powstał w momencie wykupienia Widawy z rąk dziedzica przez mieszczan.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz