poniedziałek, 3 lutego 2020

Szadkowice (1846)


Tytuł: Majorat Szadkowice
Rok: 1846
Język: polski
Autor: Liebich.
Toponimy: Babie Łąki miejsce przy Karczówku, Błonisko miejsce na Szadkowicach, Czerniska las na Szadkowicach, Fol: Starostwo, Fol: Szadkowice, Gacki miejsce na Wielkiej Wsi, Glinianki miejsce na Wielkiej Wsi, Gorzenie miejsce na Szadkowicach, Kostki miejsce na Szadkowicach, Krupińskie las pod Szadkowicami, Ku Błonisku miejsce na Szadkowicach, Lamus las na Szadkowicach, Laska Droga miejsce na Szadkowicach, Majorowiec las na Szadkowicach, Mł. Nagródki (Nagrobla), Mł. Wardęga, Na Grobli miejsce przy Karczówku, Na Xiężem miejsce na Szadkowicach, Ogrodzim, Panewki miejsce na Wielkiej Wsi, Pasternik miejsce na Wielkiej Wsi, Pod Dalszemi Śmigami miejsce na Wielkiej Wsi, Pod Dziadkowicami miejsce na Szadkowicach, Pod Kopcami miejsce na Wielkiej Wsi, Podgórze, Podkirkole miejsce na Szadkowicach, Podlas miejsce na Szadkowicach, Przy Wsi miejsce na Szadkowicach, Skura, Stawiska miejsce przy Karczówku, Szadkowice, Trzęsawy miejsce na Szadkowicach, Wielka Wieś, Wójtówka miejsce przy Szadku, Wypaleniska las pod Szadkowicami, Występy miejsce na Szadkowicach, Za Wielką Wsią miejsce na Wielkiej Wsi, Za Wsią miejsce na Szadkowicach, Za Wsią miejsce na Wielkiej Wsi, Zagroble miejsce na Szadku, Załączki miejsce na Wielkiej Wsi, Zastodole miejsce na Wielkiej Wsi.
Źródło: AP w Łodzi, zbiór kartograficzny sygn. 609/93

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Majorat Szadkowice
Data: 1846 r.
Autor: Liebich
Skala: 1:20000 miary nowopolskiej
Zespół, sygnatura: Archiwum Państwowe w Łodzi, zbiór kartograficzny, sygn. 609/93.
Opis: Plan przedstawia obszar majoratu Szadkowice. Jest to wersja o zmniejszonej skali, wykonana na podstawie pierworysu wcześniejszych pomiarów z 1845 r. geometry Peel. Redukcja ta uwzględnia podział gruntu na różne kategorie gruntów (oznaczone kolorami) oraz własności (oznaczone literami objaśnionymi w legendzie). Te ostatnie to grunty folwarczne w Starostwie szadkowskim, kolonialne w Wielkiej Wsi, duchowne w Szadku, młynarskie w osadach młyńskich Nagrodki i Wardęga, folwarczne, kolonialne i młynarskie w Szadkowicach oraz lasy. Na planie mimo zmniejszonej skali zachowano toponimy: pod dalszemi Smugami, pod kopcami, Panewki, Gacki, Majkowizna, Podgórze, za wielką wsią, za wsią, załączki, Glinianki, Pasternik, zastodole, Wójtówka, Na Xiężem, Ogrodzim, wykirkole[?], Laska droga, przy wsi, Występy, pod Dziadkowicami, Trzęsawy, ku Błonisku, Błonisko, Podlas, Kostki, Za wsią, Gorzenie, Nagrobli, Stawiska, Babie łąki, Zagroble. Toponimy odnoszące się do lasów to: Majorowiec, Lamus, Czerniska, Krupińskie, Wypaleniska.
Ukazane są dwa rozłączne działy gruntów. Pierwszy sąsiadował z lasami rządowymi, Kobylą i Szadkiem. Drugi – większy – z Szadkiem, Karczówkiem, lasami rządowymi, Wojsławicami, Suchoczasami i Dziadkowicami.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz