wtorek, 1 lutego 2022

Brończyn (1919)

Tytuł: Odrys Pomiaru DÓBR BROŃCZYN w Powiecie Kaliskim położonych. (światłokopia inż Adama Gawęckiego z 1940 r.)
Rok: 1919  
Język: Polski
Autor: Stanisław Mystkowski?, geometra przysięgły kl. 2iej (sporządził odrys z pierworysu pomiaru geometry przysięgłego B. Bukowińskiego z roku 1899).
Toponimy:-.
Źródło: AGAD w Warszawie. Towarzystwo Kredytowe Ziemskie, sygn. 412_0_0_600-56_0001.

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Odrys Pomiaru Dóbr Brończyn w Powiecie Kaliskim położonych
Data: 1919 r.

Autor: Stanisław Mystkowski, geometra przysięgły 2. klasy
Skala: 1:5000
Jednostki: miara nowopolska
Zespół, sygnatura: AGAD, Towarzystwo Kredytowe Ziemskie w Warszawie, sygn. 412/600-56
Opis: W 1899 r. geometra Bronisław Bukowiński sporządził pomiar dóbr Brończyn leżących w ówczesnym powiecie kaliskim. Na podstawie pierworysu tego planu pomiarowego 20 lat później S. Mystkowski wykonał zaktualizowany plan majątku. Później, ok. 1940 r., wykonano światłokopię tego ostatniego planu, którą prezentujemy obok.
Światłokopia planu jest niestety w skali szarości, przez co nie można rozróżnić różnych kategorii gruntu, które wg legendy obejmowały podwórza, ogrody, grunty orne, lasy, łąki, pastwiska i nieużytki, a ponadto zabudowania, wody, drogi i rowy. Mimo to plan wnosi cenne informacje chociażby o rozlokowaniu kompleksu folwarcznego wraz z zachowanym do dziś, ale przebudowanym dworem, który łatwo można zidentyfikować wśród budowli folwarku.
Ziemie, które w 1919 r. należały jeszcze do majątku w Brończynie, leżały w jednym zwartym kawałku, otoczone przez grunty kolonii Brończyn lit. A, wsi Brończyn, folwarku Stożków, kolonii Stok, kolonii Piegonisko, folwarku Romanów i dóbr Główczyn. Jest to blisko połowa obecnej rozległości Brończyna.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz