Tytuł: Plan (:kopia:) duktu petitoryjnego Miejsca spornego pomiędzy wsią rządową Sworawa a prywatnemi Chropy, Bilza i Poddębice czyli Łążki przez Radcę prawnego Gubernii Warszawskiej w imieniu Prokuratoryi Królestwa na rzecz Skarbu Królestwa czyniącej okazany przy ziezdzie sądowym w dniu 10/22 i 11/23 Września 1845 r. - z mocy Wyroku na dniu 29 Czerwca/11 Lipca 1844 r w Trybunale Cywilnym 1 Instancyi Gubernii Warszawskiej zapadłego, pomierzył i na plan wniósł wdniu 20 Czerwca/1 Lipca 1846 r. i reduktu Miejsca spornego pomiędzy Dobrami Poddębice a mianowicie Chropy, Bilza i Łążki, a dobrami rządowymi Sworawa okazany i przez pozwanych sukcessorów ś. p. Alfonsa Zakrzewskiego w dniu 8/20,9/21 Sierpnia 1846 r przy ziezdzie sądowym z mocy wyroku na dniu 29 Czerwca/11 Lipca 1844 r w Trybunale Cywilnym 1ej Instancyi Gubernii Warszawskiej.
Rok: 1889
Język: Polski
Autor: Stanisław Krzesimowski, jeometra (skopiował z mapy jeometry przysięgłego i patentowanego Hipolita z Głogowy Kossowskiego z 1846 roku).
Toponimy: Dół Topielca, Glinianki, Gołuchowiec (pastwisko Sworawy i Chrop), Gorzywie (pole zwane przez Sworawę), Góry (miejsce w lesie w Leśnictwie Łaznów), Kały (pole zwane przez Sworawę), Karczmarskie (łąki do Chrop), Kopytnik (do Sworawy), Krakówki vel Ostrowiec łąka, Leśnictwo Łaznów, Młyn ("dawniej miał Młyn stać" przy miejscu Krakówki), Niwki (miejsce), Nowe Koryto Rzeki Ner, Osada Strzelca (miejsce w Leśnictwie Łaznów), Pod Gołuchowiec (pastwisko Sworawy i Chrop), Pod Kopytnik (pastwisko Sworawy i Chrop), Podestak, Smug x2 (pastwisko Sworawy i Chrop), Smużne, Więzowiec łąka, Za Smugiem x2, Zagurzywie (pole), Zakręt.
Ponadto oznaczono: Most (stał dawniej, przy łąkach Karczmarskich)
Źródło: AP Łódź. Zbiór kartograficzny Archiwum Państwowego w Łodzi, sygn. 609/173.
Celem projektu jest zgromadzenie nazw miejscowych występujących na obszarze regionu sieradzkiego głównie w oparciu o mapy pomiarowe. Po przez wykorzystanie źródeł kartograficznych i innych powstanie rejestr map oraz ich twórców. Niektóre z planów są dostępne do przeglądania w wersji interaktywnej nakładki o wysokiej jakości w ramach projektu o nazwie Historyczne mapy regionu sieradzkiego: https://www.facebook.com/mapyregionusieradzkiego/
środa, 4 października 2023
Sworawa Poddębice (1889)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz