Opis: Wyróżniający się bogatą paletą kolorów, estetycznym i miłym dla oka wykonaniem plan przedstawia należącą do Lucjana Kossobudzkiego wieś Woźniki łącznie ze znajdującym się na granicy z dobrami Idzikowice Jeneralne (Generalne) młynem Chachołek oraz nomenklaturą Baraś.
Woźniki graniczyły od zachodu i południowego zachodu z wsią Idzikowice Jeneralne, gdzie granicę wyznaczała rzeka Gnida. Od strony południowej Woźniki sąsiadowały z wsią Budzynek. Następnie krótki południowo-wschodni fragment granicy oddzielał ją od wsi Śniatowa. Ściana wschodnia to granica z Śniatową i Chrząstówkiem. Od północy granica przebiegała przez pola orne wsi Łążki, a idąc dalej od północnych rubieży w kierunku na wschód biegła przez łąki i grunta orne oraz las brzozowy wsi Powodowa.
Na planie widzimy rozległe pola dworskie w układzie szachownicowym, oraz mniejsze zagony włościańskie pod postacią długich i wydłużonych kawałków ziemi.
Załączony na mapie wykaz rozległości podaje szczegółowy wymiar pól, łąk, ogrodów itd. Wedle dokonanego pomiaru włości Woźniki liczyły sobie 671 morgów i 171 prętów miary nowej Królestwa Polskiego, czyli włók 22, morgów 11 i prętów kwadratowych 171.
Do mapy nie dołączono szczegółowej legendy objaśniającej przeznaczenie oznaczonych gruntów, niemniej oznaczenia graficzne naniesione na obszar mapy i dobranie odpowiednich kolorów sprawiają, że przekaz mapy jest czytelny i zrozumiały. Czerwonym kolorem oznaczono budowle dworskie, żółtym zaś zabudowania włościańskie. Bardziej szczegółowe informacje o wsi Woźnikach można znaleźć w akcie zajęcia dóbr z 1834 roku. Z ogłoszenia zamieszczonego w prasie* dowiadujemy się, że "Dobra ziemskie Woźniki dobra ziemskie Woźniki, w Gminie tegoż nazwiska, w Powiecie Zgierskim, Obwodzie Łęczyckim, Wództwie Mazowieckiem położone...posiadaiące lasu i zarośli około włók chełmińskich cztery, ogród fruktowy, staw ieden i sadzawek dwie, mieszczące w sobie następuiące zabudowania, iako to: dwór, dom folwarczny, kurniki, chlewki, uzd do suszenia słodu, obórkę, staien trzy, spichlerz mały, stodół trzy, szopę czyli bróg, oborę, owczarnią, lamusik mały, kuźnię z izbą, karczmę bez wiazdu z chlewkiem i wiatrak, wieyskich chałup podwóynych pięć, czworaki iedne, chałup pojedynczych cztery, przy tych chałupach znayduie się po iedney stodółce, chlewku i obórce, wszystkie zaś powyższe zabudowania są drewniane..."
Oprócz wcześniej wspomnianych nomenklatur na mapie zapisano nazwy pól: Pod Gajem, Pod Łążkami, i łąk: Rokicina, Stawisko.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz