piątek, 1 czerwca 2018

Smardzew (1905)


Tytuł: Plan gruntów dóbr Smardzew w Gubernii Kaliskiej, Powiecie Sieradzkim, położonych.

Rok: 1905
Język: Polski 
Autor: Feliks Witowski, geometra przysięgły klassy drugiej.
Toponimy: Bielec, Brzezinka, Cegielnia, Folwark Smardzew, Góry, Kapuśniki, Ku Bielcowi, Lodownia, Okólnik, Okrąglica, Pasternik, Pod Noskami, Pod Rakowicami, Pod Zapustą, Torfy, U Figury, Za Cegielnią.
Źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi oddział w Sieradzu. Zbiór kartograficzny, sygn. 736/572

Historyczne mapy regionu sieradzkiego:
Opis Jakuba Jurka.
Nazwa: Plan gruntów dóbr Smardzew w Gubernii Kaliskiej, Powiecie Sieradzkim położonych (kopia)
Data: 1905 r.
Autor: F. Witowski
Skala: 1:5000 (miara rosyjska - sążnie)
Zespół, sygnatura: Zbiór kartograficzny, sygn. 572
Numer wg. Vereidigter Landmesser Georg Hennig in Sieradsch: brak
Opis: Prezentowany plan pochodzi z 1905 r. i jest kopią. Przedstawia terytorium majątku ziemskiego Smardzew należącego wówczas do Piątkowskich. 
Plan sporządzony jest w technice barwnej i obejmuje 7 kategorii obszarów: ogrody warzywne i owocowe, pola orne, łąki, lasy, piaski, wody oraz place zabudowań. Przedstawia również podział gruntów na poszczególne działki i ich powierzchnię. 
Na planie znajduje się kilka toponimów: pod Rakowicami, pod Noskami, u Figury, ku Bielcowi, Bielec, Cegielnia, za Cegielnią, Okrąglica, Góry, pod Zapustą, Pasternik, Torfy, Brzezinka, Okólnik, Kapuśniki, Lodownia. Na ukazanym terenie znajdowały się tylko budynki Folwarku Smardzew, w tym zapewne dwór Piątkowskich. Był to już raczej nowożytny murowany dworek znany ze zdjęć, a nie jego drewniany, alkierzowy poprzednik z XVII wieku, który znany jest z ryciny z 1872 r.
Przez teren ten przepływała rzeczka, prawdopodobnie uregulowana, nie wymieniona z nazwy, ale jest to zapewne Myja. Z kolei oznaczony „Bielec” znajduje się w pobliżu drugiej, wpadającej do Myi rzeczki, jest to więc być może jej nazwa.
Majątek w Smardzewie w 1905 r. sąsiadował z dobrami Noski, gruntami włościan wsi Smardzew, właścicieli cząstkowych dawnego folwarku Zapusta oraz właścicieli cząstkowych byłego folwarku Rakowice.
Plan pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi - Oddział w Sieradzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz